IMG_4554.JPG

Hi! My name is Valentina and I love wine. 

Personal diary of a 20 something year old that spends more than 30% of her pay check on wine.

Since I can't keep still, I travel a lot and try to experience and taste as much as I can. All the while trying to remain sober - I document that struggle here. My focus is mostly on the natural wine community and the increasingly more noticed wine regions of Slovakia and the Czech Republic where I'm from. We're winemaking nations and we've got lots to show the world! 

I love lemons, art, nudity, Tina Fey, hummus, Latin music and my friends and family.  

Based in Bratislava, Slovakia I work full time in the field of energy and marketing communication. Holder of the WSET Level 3 certificate and currently also doing a part time MBA at the Webster University in Vienna.

Wine columnist for Bar Magazine Slovakia since September 2016.  

Čauko! Volám sa Valentína a milujem víno. 

VinoTina je denník 20 niečo ročnej mladej ženy ktorá pije (pri)veľa vína. 

Kedže som neposedná veľa cestujem a popri tom sa snažím čo to ochutnať a zostať triezva. Tento boj následne dokumentujem tu. Milujem citróny, umenie, nahotu, Tinu Fey, kávu a ľudí v U Kubistu, svojich kamarátov a rodinu a jazz. 

Bývam v Bratislave a pracujem full time, nie s vínom! To len pijem popri práci v energetike a marketingovej komunikácií. Som držiteľkou Wine Spirit Educational Trust Level 3 certifikátu a momentálne si robím aj MBA na Webstri vo Viedni. 

Od Septembra 2016 ma môžete nájsť aj v Bar Magazíne s pravidelnou rubrikou 'Wine Dictionary' 

 

 

 

 

All photo and video material on this website is produced by VinoTina (and a couple of my awesome friends) unless cited otherwise.